general-image

Międzynarodowa Konferencja HANNAH: Kwestionowanie i obalanie antysemickich mitów w Europie

Z dumą informujemy, że w dniach 10 i 11 listopada 2022, w Centrum Jońskim w Atenach, odbyła się końcowa konferencja Projektu HANNAH zorganizowana przez Muzeum Żydowskie Grecji z udziałem prawie 100 uczestników. Konferencję moderowała Dyrektor Muzeum Żydowskiego w Grecji, Pani Zanet Battinou. Uczestników powitał wirtualnie Margaritis Schinas – wiceprzewodniczący KE ds. promowania europejskiego stylu życia, a kolejnym punktem były wystąpienia:  George’a Kalantzisa (sekretarza generalnego ds. religii w greckim Ministerstwie Edukacji), dr. Ernsta Reichela – Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec i Artura Lomparta – Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej, George’a Polydorakisa – przewodniczącego greckiej delegacji IHRA, Jamesa Morrisona – konsula sekcji politycznej Ambasady USA oraz wirtualne wystąpienie Leona Saltiela – przedstawiciela przy ONZ w Genewie i UNESCO oraz koordynatora ds. antysemityzmu przy Światowym Kongresie Żydów.

Konferencja końcowa obejmowała szczegółową prezentację projektu HANNAH i jego innowacyjnych rezultatów  przez wszystkich partnerów projektu: Myrto-Helenę Pertsinidi z Jugend- & Kulturprojekt e.V., Miško Stanišicia i Nevenę Bajalicę z Terraforming, Annę Wencel z Żydowskiego Muzeum Galicja, Vassiliki Chatzipetrou z Readlab, Alexandrę Patrikiou i Eleni Kouki z Muzeum Żydowskiego Grecji oraz Katję Grosse-Sommer i Fabiana Rühle z Centropy. W programie konferencji znalazły się także inne, różnorodne aktywności, wśród nich pokaz filmu dokumentalnego HANNAH (odcinek o Atenach), zwiedzanie synagogi i wizyta przy pomniku ofiar Holokaustu, piesza wycieczka po starożytnym centrum stolicy oraz zwiedzanie z przewodnikiem Żydowskiego Muzeum Grecji i Muzeum Akropolu. Ponadto uczestnicy mieli możliwość uczestniczyć w wykładach dotyczących greckich społeczności żydowskich i różnych aspektów antysemityzmu, a także wysłuchać fascynujących historii życia dwóch żydowskich rodzin na przestrzeni XX wieku. Na koniec zaprezentowano prace zwycięzców konkursu filmowego dla młodzieży HANNAH z każdego kraju. Poprzez ten wieloaspektowy program konferencja w Atenach w Grecji miała przede wszystkim na celu podkreślenie lokalnego kontekstu historycznego i przedstawienie wyników projektu HANNAH, a także wzmocnienie walki z antysemityzmem.

Na zakończenie konferencji uczestnicy wyrazili bardzo pozytywne opinie na temat jakości wykładów i efektów całego programu. Ponadto osoby obecne na konferencji entuzjastycznie komentowały opartą na wywiadach wystawę “Oblicza antysemityzmu” prezentowaną w Muzeum Żydowskim Grecji. Dzięki tej wystawie wszyscy zwiedzający mogli być świadkami „podróży w czasie i historii, która obejmuje wspomnienia, dumę, łzy, ból, udrękę, śmierć, ale także szacunek i nadzieję na życie. Podróży, która sprawia ból, za każdym razem, gdy się decydujemy się ją powtórzyć.”