general-image

20-21 listopada 2021, seminarium stacjonarne w Żydowskim Muzeum Galicja

Pierwsze seminarium w ramach Projektu HANNAH w Polsce odbyło się w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie 20-21 listopada 2021. Była to wyjątkowa okazja, by pracować z grupą doświadczonych i zaangażowanych nauczycieli i nauczycielek oraz edukatorów i edukatorek. Podczas seminarium omawiana była historia Żydów i przejawy antysemityzmu w czterech krajach, co umożliwiło porównanie różnych perspektyw i narracji. Niezwykle istotnym elementem seminarium była ożywiona dyskusja na temat identyfikowania i obalania antysemickich mitów.

Opinie uczestników:

Jak najbardziej należy tą tematykę kontynuować, aby usunąć z polskiego społeczeństwa pewne stereotypy i prostować historię!

Moim zdaniem najmocniejszym punktem seminarium była możliwość rozmowy z ekspertami z innych państw. Ogólnie dużym plusem był jego międzynarodowy wymiar.

Seminarium było prowadzone bardzo profesjonalnie, a prelegenci mieli bardzo dobry kontakt z grupą. Szczególnie cenne były dla mnie zajęcia warsztatowe, ponieważ są one źródłem inspiracji i wymiany doświadczeń.

Na pewno wykorzystam elementy nauczania o Zagładzie przez sztukę. Nigdy nie pokazywałam tego zagadnienia od tej strony. Będę włączać również materiały z innych krajów.

W swojej pracy na pewno wykorzystam materiały graficzne. Uczestnicy seminarium mieli mnóstwo ciekawych pomysłów na ich wykorzystanie, które mnie zainspirowały. Myślę, że lekcje o antysemityzmie na pewno wzbogacę o relację z innych państw.

Odchodzą ostatni świadkowie Holokastu. Trzeba robić wszystko, aby pamięć o Nich i o tym, co przeżyli, przetrwała.