general-image

Czwarte seminarium HANNAH w Polsce: Płock, 24-25 września 2022

Czwarte  seminarium Projektu HANNAH w Polsce zostało zorganizowane przez Żydowskie Muzeum Galicja w Płocku w dniach 24-25 września 2022 r. dla grupy 20 polskich nauczycieli, aktywistów, badaczy i edukatorów. Wszystkie zajęcia odbyły się w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, instytucji, która współorganizowała seminarium i przyczyniła się do wzbogacenia jego programu.

Cele i zadania tego seminarium obejmowały zapoznanie uczestników z ideą i rezultatami projektu HANNAH, przedstawienie historii społeczności żydowskich w Niemczech, Grecji, Polsce i Serbii, omówienie współczesnego antysemityzmu w Europie i sposobów zwalczanie antysemickich stereotypów i mitów oraz poznawanie bogatej historii i dziedzictwa Żydów w centralnej Polsce przy pomocy lokalnych ekspertów. Ponadto prowadzący zachęcali uczestników do udziału w kursie online HANNAH (MOOC) i dołączenia do sieci HANNAH w mediach społecznościowych.

Praca z małą, ale bardzo zróżnicowaną grupą, składającą się z doświadczonych nauczycieli, badaczy i edukatorów, a także lokalnych aktywistów, wymagała kreatywnego i elastycznego podejścia do prowadzenia seminarium HANNAH. Bardzo ważne było również skorzystanie z wiedzy i zasobów udostępnionych przez dr. Rafała Kowalskiego z Muzeum Żydów Mazowieckich i jego współpracowników, a także oddanie głosu czworgu działaczy – dwojgu z Płocka (Fundacja Nobiscum) i dwojgu z Kielc (Stowarzyszenie Jana Karskiego), którzy uczestniczyli w seminarium.

Wypowiedzi uczestników:

Ciekawe było prześledzenie przykładów losów konkretnych osób z różnych krajów, które pokazują w jaki sposób uprzedzenia i antysemityzm wpływają na ludzkie życie. Bardzo przydatna i na pewno do wykorzystania była również część poświęcona nauczaniu o Holokauście poprzez sztukę.

Dla mnie, z punktu widzenia nauczyciela WOS i historii, ważnym był problem antysemityzmu i Zagłady, ponieważ będę mogła te treści wykorzystać na swoich lekcjach

Jako wolontariusz Stowarzyszenia im. Karskiego w Kielcach mogę podzielić się zdobytą wiedzą z członkami stowarzyszenia i zaproponować zorganizowanie publicznego seminarium poświęconego zwalczaniu lokalnych antysemickich uprzedzeń.

Zamierzam rozmawiać z uczniami na bazie relacji i świadectw, które nam zostały przedstawione. Mam zamiar przeprowadzić cykl zajęć wychowawczych przed zwiedzaniem muzeum Auschwitz Birkenau.

Atmosfera sprzyjająca integracji uczestników i motywacji do pracy.

Bardzo potrzebne. Wiele negatywnych zachowań ludzkich bierze się z braku wiedzy, a temat antysemityzmu nie jest obszernie omawiany.